جستجو کردن
دسته‌بندی‌ها
کارگاه کجاست

تعریف کارگاه در قانون کار

تعریف کارگاه در قانون کار

به استناد ماده ۴ قانون کار «کارگاه محلی (مکانی) است. که کارگر به درخواست (و دستور) کارفرما یا نماینده او در آنجا کار می‌کند. از قبیل موسسات صنعتی. کشاورزی. معدنی. ساختمانی. ترابری. مسافرتی. خدماتی. تجاری‌. تولیدی. اماکن عمومی و امثال اینها. »

به عبارت دیگر در (تعریف کارگاه) میتوان اینگونه گفت که کارگاه محلی یا مکانی است که کارگر به دستور کارفرما، مکلف به حضور و انجام کار در آن می باشد. اعم از موسسات تجاری، صنعتی، کارگاهها و اصناف و ..

مصادیق کارگاه

شاید از منظر سنتی در فرهنگ و ادبیات ما هر کجا که در آن فعالیت اقتصادی توسط عده ای انجام میشود را کارگاه بنامند لیکن اگر بخواهیم از منظر قانون کار به آن نگاه کنیم کمی ادبیات متفاوت تر یا بهتر بگوییم کاربردی تر استفاده شده است.

در ادامه ماده ۴ قانون کار و در تکمیل تعریف کارگاه بیان میدارد: «کلیه تاسیساتی که به اقتضای کار‌ متعلق به کارگاه اند از قبیل نمازخانه. ناهارخوری. تعاونیها. شیرخوارگاه. مهدکودک. درمانگاه. آموزشگاه حرفه‌ای. قرائت خانه. کلاسهای سوادآموزی و سایر مراکز آموزشی و اماکن مربوط به شورا. و انجمن اسلامی و بسیج کارگران، ورزشگاه و وسایل ایاب ذهاب و نظایر آنها جزئی از کارگاه می باشند. »

تعریف کارگاه در قانون کار

به بیان دیگر صرف حضور در محیط کارگاه برای تعریف جامعی از کارگاه مصداق نداشته و کلیه اماکن و تاسیسات و بطور عام کلیه محلهایی که به واسطه کار کارگر در آن متعلق به کارگاه باشد از قبیل نمازخانه، انبار و … جزئ کارگاه و بخشی از آن محسوب می گردد.

مستفاد از ماده ۱ قانون کار. زمانی که محلی مصداق کارگاه گردید، مکلف به تبعیت از کلیه قوانین کار و تامین اجتماعی می باشد.

صفحه اصلی

مقالات مرتبط

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

4 پاسخ

 1. سلام و عرض ادب

  شرکت ما به کسانی که در شهرستان محل کار به ماموریت بالای 50 کیلومتر اعزام می شوند حق ماموریت پرداخت نمی کند. با این توجیه که کارگر از محل کارگاه خارج نشده است پس به اون تعلق نمی گیرد. دقیق تر توضیح می دهم. ما اداره ای در مرکز شهرستان داریم که به عنوان اداره مرکزی است و یک اداره دیگر در بخش که جزء شهرستان است. حال سوال من این است. اگر من که محل کارم اداره مرکزی شهرستان است، به محلی در بخش ذکر شده (که خود دارای اداره است) اعزام شوم که با اداره مرکزی ما بیش از 50 کیلومتر فاصله دارد به من حق ماموریت تعلق می گیرد یا خیر؟ البته باز هم دو حالت دارد. 1. بیشتر از 50 کیلومتر از اداره مرکزی که من در آنجا مشغول هستم فاصله داشته باشد اما از اداره اقماری در بخش کمتر از 50 کیلومتر فاصله داشته باشد. 2. اینکه از هر دو اداره بیش از 50 کیلومتر فاصله داشته باشد. این موضوع برای شرکت ما بسیار مهم است زیرا به هیچ یک از پرسنل که در شهرستان خود ماموریت می روند مبلغی پرداخت نمی کند و این شرکت وابسته به دولت است. (خصولتی) در حالی که به کارکنان ستادی در مرکز استان به هر ماموریت بالای 50 کیلومتر اعزام شوند حق ماموریت تعلق می گیرد حتی اگر محل ماموریتشان روستایی از همان مرکز استان باشد!

  1. سلام
   تعریف قانون کاملا واضح هست در این خصوص
   اگر محل کار اصلی شما موقعیت الف باشد و گاها به محل ب با فاصله ۵۰ کیلومتر اعزام بشوید به شما حق ماموريت تعلق می‌گیرد.
   اگر در محل الف استخدام شدید اما محل کار شما محل ب تعیین شد و پذیرفتید و هر روز به محل ب رفتید (قطع نظر از محل سکونت) حق ماموريت ندارد!

   1. متشکرم از شما
    در این صورت شرکت ما حق کارکنان شهرستان را ضایع کرده و می کند. برای حصول نتیجه در سریع ترین حالت ممکن باید به چه مرجعی مراجعه کرد یا شکایت برد؟ مدیرعامل، معاونت منابع انسانی و معاونت مالی به هیچ عنوان حرف ما را قبول نمی کنند.

    1. سلام باید از طریق مراج حل اختلاف کار اقدام کنید و حتما به نتیجه میرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های ماه
مقاوله نامه های سازمان بین‌المللی کار (ilo)

سازمان بین‌المللی کار علاوه بر مقاوله نامه که جنبه الزام در صورت پیوستن به آن دارد، توصیه نامه (recommendation) هایی نیز مصوب کرده است که بیشتر جنبه سفارشی و توصیه ای داشته و مقدمه ای برای پیوستن به مقاوله نامه ها محسوب می شود.

در کشور ما نیز ۶ مورد از این توصیه نامه ها به تصویب رسیده که عبارتند از:

دادنامه 1177 هيات عمومي ديوان عدالت اداري

همانطور كه از مواد متعدد قانون كار بر مي آيد، مبناي پرداخت سنوات خدمت آخرين مزد يا حقوق و ميزان آن يك ماه آخرين حقوق مي باشد.
درجاييكه نص صريح قانون وجود دارد نمي توان با دلايل غيرموجه،‌ اين نصوص را كنار گذاشت و تفسير به راي نمود. همانطور كه فقها مي گويند (اجتهاد در برابر نص) جوازي نداشته و ممنوع است. سنوات خدمت شركت بهره برداري مترو

تعليق قرارداد كار (بخش دوم)

در ايام تعليق، ارتباط كارگران با كارگاه قطع نشده و برقرار مي باشد و چنانچه تغيير و تحولي در مديريت كارگاه شود ارتباط به كارگران شاغل و معلق نداشته و به استناد ماده 12 قانون كار كارفرماي جديد قائم مقام ديون،‌حقوق و تعهدات كارفرماي سابق محسوب مي شود…

قرارداد پیمانکاری تک نفره

افرادی که در قالب قرارداد کار به استخدام کارفرما در می آیند مشمول قوانین کار و قوانین تامین اجتماعی خواهند بود اما افرادی که در قالب قرارداد پیمانکاری تک نفره با کارفرما وارد همکاری می‌شوند نه قانون کار و نه قانون تامین اجتماعی مشمول حال آنها می‌شود و نیازی به پرداخت حق بیمه نداشته و همچنین امکان شکایت از کارفرما در ادارات کار را نخواهند داشت. …

اجرای آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری

ضمانت اجرای استنکاف دستگاه ها از اجرای رای هیات عمومی….از مجموع مفاد مواد11،13،89،90،92،109 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری استنباط می گردد که دستگاههای اجرایی

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

فهرست مطالب

جستجو کردن

مشاوره رایگان با وکیل اداره کار

برای رزرو مشاوره رایگان با وکلای کارتامین فرم زیر را تکمیل کنید. همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.