تامین اجتماعیحوزه تامین اجتماعی

دریافت دو حقوق بازنشستگی

بارها این سوال مطرح شده است که آیا میتوان به صورت همزمان برای دریافت دو حقوق از سازمان تامین اجتماعی و یا سایر صندوق ها اقدام نمود یا خیر؟ جواب این سوال مثبت است اما در همین ابتدای کار باید به آقایان بگوئیم که این موضوع شامل حال شما نخواهد بود. و اما خانم ها میتوانند دو حقوق بازنشستگی را از سازمان تامین اجتماعی دریافت کنند، یک مورد حقوقی هست که خودشان به عنوان بازنشسته از سازمان دریافت مینمایند و مورد دوم حقوقی هست که از بابت بازنشستگی همسر فوت شده خود دریافت خواهند نمود.

پس بنابر این بانوان محترم که همسرشان فوت گردیده و مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی بوده اند علاوه بر حقوق دریافتی خود حقوق همسرشان را نیز می توانند از سازمان مطالبه نمایند.

در وافع شما یک حقوق را به عنوان بازنشسته از سازمان دریافت می نمائید و یک حقوق نیز تحت عنوان بازمانده (دریافتی از بابت همسر فوت شده).

دریافت دو حقوق بازنشستگی

دریافت دو حقوق بازنشستگی از صندوق های دیگر هم امکان پذیر است؟

همچنین لازم به ذکر است که این قانون فقط مرتبط به بازنشستگان تامین اجتماعی نبوده و سایر صندوق ها نیز مکلف به رعایت قانون مذکور می باشند، به عنوان مثال:

تنها در صندق بازنشستگی کشوری بیش از 34هزار نفر دوحقوق بازنشستگی دریافت می نمایند.

آیا فرزندان هم میتوانند دو حقوق بازنشستگی دریافت نمایند؟


دریافت دو حقوق بازنشستگی

این قانون فقط مشمول همسران نبوده و تمامی بازماندگان حائز شرایط را دربر دارد، بازماندگان در واقع همان وارثان قانونی شخص فوت شده هستند که شامل فرزندان نیز می باشد.

بنابر قانون مورد اشاره فرزندان بازمانده نیز می توانند همزمان حقوق پدر و مادر خود را دریافت نمایند. همچنین براساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری در حال حاضر حدود 2هزار فرزند دختر در حال دریافت همزمان دو حقوق بازنستگی پدر و مادر خود می باشند.

پاسخ به یک سوال پر تکرار توسط خانم ها: آیا میتوانم همزمان حقوق بازنشستگی شوهر و پدر فوت شده خود را دریافت نمائم؟ پاسخ شما اینبار “بله” نخواهد بود، زیرا هر شخص در یک زمان تنها میتواند یک سرپرست داشته باشد و حقوق و مزایا بابت آن دریافت نماید. پس بنابراین زمانی که شما حقوق همسر متوفی خود را دریافت مینمائید نمیتوانید حقوق پدر متوفی خود را نیز مطالبه نمائید.

مدارک لازم برای برقراری مستمری بازماندگان :

 گواهی فوت بیمه شده یا مستمری بگیر که از سوی سازمان ثبت احوال صادر شده باشد.

  اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی متوفی و بازماندگان واجد شرایط

  اصل و تصویر عقد نامه همسر متوفی

  گواهی تحصیلی برای فرزندان پسر بالای 18 سال

  صورتجلسه کمیسیون پزشکی درمورد ازکارافتادگی فرزندان یاپدرومادرویا شوهر(در صورت لزوم)

  مدارک کفالت پدرومادر

  فرم درخواست برقراری مستمری بازماندگان (دریافت فرم)

   تأئید مراتب حادثه توسط واحد اجرایی طبق ضوابط ومقررات ، در صورتیکه فوت بیمه شده در اثر حوادث ناشی از کارباشد.

   اصل وتصویرانحصاروراثت ( ارائه این مدرک درابتدای برقراری مستمری الزامی نمی باشد اما می بایست  حداکثر تا 9 ماه پس از تاریخ فوت ارائه گردد)

همه چیز در خصوص بازنشستگی

همچنین بخوانید: آیین نامه اجرایی قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگی و وظیفه

حمید عبدالوند

متخصص حوزه تامین اجتماعی و مالیات - برگزار کننده دوره‌های آموزشی تامین اجتماعی - آماده پاسخگویی رایگان به سوالات کاربران محترم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا