دریافت دو حقوق بازنشستگی

بارها این سوال مطرح شده است که آیا میتوان به صورت همزمان برای دریافت دو حقوق از سازمان تامین اجتماعی و یا سایر صندوق ها اقدام نمود یا خیر؟ جواب این سوال مثبت است اما در همین ابتدای کار باید به آقایان بگوئیم که این موضوع شامل حال شما نخواهد بود. و اما خانم ها میتوانند دو حقوق بازنشستگی را از سازمان تامین اجتماعی دریافت کنند، یک مورد حقوقی هست که خودشان به عنوان بازنشسته از سازمان دریافت مینمایند و مورد دوم حقوقی هست که از بابت بازنشستگی همسر فوت شده خود دریافت خواهند نمود.

پس بنابر این بانوان محترم که همسرشان فوت گردیده و مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی بوده اند علاوه بر حقوق دریافتی خود حقوق همسرشان را نیز می توانند از سازمان مطالبه نمایند.

در وافع شما یک حقوق را به عنوان بازنشسته از سازمان دریافت می نمائید و یک حقوق نیز تحت عنوان بازمانده (دریافتی از بابت همسر فوت شده).

دریافت دو حقوق بازنشستگی
دریافت دو حقوق بازنشستگی 1

دریافت دو حقوق بازنشستگی از صندوق های دیگر هم امکان پذیر است؟

همچنین لازم به ذکر است که این قانون فقط مرتبط به بازنشستگان تامین اجتماعی نبوده و سایر صندوق ها نیز مکلف به رعایت قانون مذکور می باشند، به عنوان مثال:

تنها در صندق بازنشستگی کشوری بیش از 34هزار نفر دوحقوق بازنشستگی دریافت می نمایند.

آیا فرزندان هم میتوانند دو حقوق بازنشستگی دریافت نمایند؟


دریافت دو حقوق بازنشستگی

این قانون فقط مشمول همسران نبوده و تمامی بازماندگان حائز شرایط را دربر دارد، بازماندگان در واقع همان وارثان قانونی شخص فوت شده هستند که شامل فرزندان نیز می باشد.

بنابر قانون مورد اشاره فرزندان بازمانده نیز می توانند همزمان حقوق پدر و مادر خود را دریافت نمایند. همچنین براساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری در حال حاضر حدود 2هزار فرزند دختر در حال دریافت همزمان دو حقوق بازنستگی پدر و مادر خود می باشند.

پاسخ به یک سوال پر تکرار توسط خانم ها: آیا میتوانم همزمان حقوق بازنشستگی شوهر و پدر فوت شده خود را دریافت نمائم؟ پاسخ شما اینبار “بله” نخواهد بود، زیرا هر شخص در یک زمان تنها میتواند یک سرپرست داشته باشد و حقوق و مزایا بابت آن دریافت نماید. پس بنابراین زمانی که شما حقوق همسر متوفی خود را دریافت مینمائید نمیتوانید حقوق پدر متوفی خود را نیز مطالبه نمائید.

مدارک لازم برای برقراری مستمری بازماندگان :

 گواهی فوت بیمه شده یا مستمری بگیر که از سوی سازمان ثبت احوال صادر شده باشد.

  اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی متوفی و بازماندگان واجد شرایط

  اصل و تصویر عقد نامه همسر متوفی

  گواهی تحصیلی برای فرزندان پسر بالای 18 سال

  صورتجلسه کمیسیون پزشکی درمورد ازکارافتادگی فرزندان یاپدرومادرویا شوهر(در صورت لزوم)

  مدارک کفالت پدرومادر

  فرم درخواست برقراری مستمری بازماندگان (دریافت فرم)

   تأئید مراتب حادثه توسط واحد اجرایی طبق ضوابط ومقررات ، در صورتیکه فوت بیمه شده در اثر حوادث ناشی از کارباشد.

   اصل وتصویرانحصاروراثت ( ارائه این مدرک درابتدای برقراری مستمری الزامی نمی باشد اما می بایست  حداکثر تا 9 ماه پس از تاریخ فوت ارائه گردد)

همه چیز در خصوص بازنشستگی

همچنین بخوانید: آیین نامه اجرایی قانون نظام هماهنگ حقوق بازنشستگی و وظیفه

مقالات مرتبط

پربازدیدترین‌های ماه

دادنامه 342 – 343 هيات عمومي ديوان عدالت اداري

طبق تفسيري كه هيات عمومي ديوان از اين قسمت مقاوله نامه داشته، به سبب عدم ذكر پرداختهاي ارزي در تعريف مزد پايه، فلذا اينگونه پرداختها، و با بيشتر كردن دامنه آن (هرنوع پرداختي مربوط به كار بر روي شناور) را جزئي از دستمزد پايه محسوب نكرده است.
بنابراین پرداختی‌های ارزی و هر نوع پرداختی که مربوط به کار بر روی شناور می‌باشد جزو دستمزد پایه محسوب نمی‌شود و قابل احتساب در مزایای پایان کار

حق بیمه قراردادهای خرید و فروش

حق بیمه قراردادهای خرید و فروش حق بیمه اینگونه از قراردادها در شعب سازمان تامین اجتماعی به شیوه‌های متنوعی محاسبه می‌گردد که می‌تواند مشمول حق بیمه‌های گوناگونی از 0 تا 7درصد و گاها با دریافت 5 الی 20 درصد بالاسری با ضریب 15درصد محاسبه گردد.

فرجام خواهی از آرای اداره کار

فرجام خواهی از آرای اداره کار: به استناد بند 2 ماده 10 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری،آرای هیات حل اختلاف،قابل اعتراض در شعبات دیوان عدالت اداری می باشند

دادنامه ۲۱۰ مورخ ۰۷/۰۲/۱۴۰۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری

وزارت نیرو طی بخشنامه ۱۸ بندی شماره ۱۰۰/۵۰/۹۹۱۲۴۰۰ مورخ ۰۷/۰۲/۹۹ شرایط و ضوابط بهره مندی از پاداش سنوات تشویقی بازنشستگی اختیاری از ابتدای سال ۹۹ برای کلیه شاغلین در شرکتهای غیردولتی وابسته را اعلام نمود.این تبصره مورد شکایت شخص ثالث قرار گرفت و جهت طرح به هیات عمومی دیوان عدالت اداری ارسال شد.اما چیزی که از مواد قانونی بر می آید و در مطالب قبلی به خصوص در شرح دادنامه ۳۳۲۸ بدان پرداختیم اینست که مبنای محاسبه سنوات خدمت طبق تبصره ۴ الحاقی به ماده ۷ و مواد ۲۴، ۳۱، ۳۶ و ۱۶۵ قانون کار صرفا مزد مبنا در کارگاههای دارای طرح و مرد ثابت و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل در کارگاههای فاقد طرح می باشد…..ادامه

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *