قانون کارمشاغل مختلفمهمترین مطالبمواد قانونی قانون کار

قانون كار و كارگران كشاورزي

قانون كار و كارگران كشاورزي: طبيعت و ماهيت كارهاي كشاورزي اقتضا مي كند كه اين فعاليتها به لحاظ مقررات مربوط به شرايط كار طبقه بندي مشاغل كار هاي سخت و زيان آور و نحوه رسيدگي به اختلافات كارگري و كارفرمايي در شمول مقررات جداگانه و متفاوت با مقررات روابط كار صنعتي و خدماتي قرار گيرد و به اين دليل در بعضي كشورها قانون كار كشاورزي با قانون كار صنعتي يكي نبوده و براي فعاليت هاي كشاورزي مقررات خاصي تنظيم مي شود.

در ماده 8 قانون سابق كار مصوب سال 1337 كارگران كشاورزي از شمول اين قانون مستثني شده بودند و در همين ماده پيش بيني شده بود كه كارگران كشاورزي مشمول قانون جداگانه اي خواهند بود.

در اين زمينه در سال 1353 قانون كاركشاورزي به تصويب رسيد كه حاوي مقررات حمايتي كمتري نسبت به قانون كارسال 1337 براي كارگرام كشاورزي بود و اجراي آن تا آخر مورخ 69/12/14 ادامه داشته است.

قانون كار كشاورزي كه ده فصل را شامل ميشد مشتمل بر مقررات عمومي/ مدت كار /تعطيلات مرخصي ها /شرايط كار زنان و اطفال/ مزد يا حقوق / قرارداد كار/ حل اختلاف / حفاظت فني و بهداشت كار/ شوراي عالي كار كشاورزي / تخلفات و جرايم و ضمانت اجراي و فصل دهم مقررات مختلف.

قانون كار و كارگران كشاورزي: طبيعت و ماهيت كارهاي كشاورزي اقتضا مي كند كه اين فعاليتها به لحاظ مقررات مربوط به شرايط كار طبقه بندي مشاغل كار هاي سخت و زيان آور و نحوه رسيدگي به اختلافات كارگري و كارفرمايي در شمول مقررات جداگانه و متفاوت با مقررات روابط كار صنعتي و خدماتي قرار گيرد

و اما حال حاضر

قانون كار كشاورزي به موجب ماده 200 قانون كار جمهوري اسلامي ايران نسخ گرديده است و از طرفي برابر ماده يك اين قانون كارگاه هاي كشاورزي نيزمشمول قانون كار شناخته شده اند و به اين ترتيب هر چند اين امر به مقررات حمايتي و شرايط كار يكسان براي كارگران كشاورزي و ديگر كارگران در حال حاضر انجاميده است با وجود اين در ماده 189 قانون كار مصوب سال 69 پيش بيني شده است كه در بخش كشاورزي فعاليتهاي مربوط به پرورش و بهره برداري از درختان ميوه / انواع نباتات / جنگلها / مراتع / پاركهاي جنگلي و نيز دامداري و توليد و پرورش ماكيان و طيور / صنعت نوغان / پرورش آبزيان / زنبورعسل و كاشت / داشت و برداشت و ساير فعاليت ها در كشاورزي به پيشنهاد شوراي عالي كار و تصويب هيات وزيران مي تواند از شمول قسمتي از اين قانون (قانون كار) معاف گردد.

فعاليت هاي مذكور تقريبا همان فعاليت هاي هستند كه در ماده 2 قانون سابق كار كشاورزي نيز پيش بيني شده بود و جز كارهاي كشاورزي به حساب مي آمد.

در حال حاضر با توجه به ماده يك قانون كار كه مقرر مي دارد:

كليه كارفرمايان كارگران كارگاهها موسسات توليدي صنعتي خدماتي كشاورزي مكلف به تبعيت از اين قانون هستند تمام مقررات قانون كار به نحو يكسان در مورد كليه كارگران اجرا مي شود اما در خصوص نحوه تنظيم ساعت كار در فعاليتهاي كشاورزي بر اساس تبصره 2 ماده 51 قانون كار كارفرما ميتواند با توافق كارگران نماينده يا نمايندگان قانوني آنان ساعات كار در شبانه روز را با توجه به نوع كار عرف و فصول مختلف تنظيم نمايد.

تيرداد ایرانی

متخصص تجربی در حوزه روابط کار , فارغ التحصیل رشته حقوق , نزدیک به 8 سال سابقه عملی در حوزه کار و مسلط به قوانین کار و تامین اجتماعی و دستورالعمل های مربوطه آماده پاسخگویی به سوالات عزیزان کاربر این سایت میباشم.

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام من ۳۳سال دارم و۸سال هست که بیمه کشاورزی شدم کارفرماهم پدرمه میخواستم بدونم من که ۸سال سابقه بیمه دارم چندسال دیگه بیاد بیمه ام پرداخت بشه که بازنشست بشم ایا خدمت سربازی هم جزو سابقه حساب میشه یا نه

  1. سلام
   دوست عزیز در حالت عادی برای بازنشتگی در مشاغل غیر سخت و زیان آور شرط سن 60 سال و بیمه پردازی 30 سال باید رعایت گردد. سابقه سربازی نیز جزو سابقه بیمه محسوب میشود که باید بهسازمان تامین اجتماعی هزینه ان را پرداخت کنید. در صورتی که قبل از یربازی نیز بیمه بوده باشید دوره خدمت رایگان محاسبه میشود

 2. سلام
  ماده 200 قانون کار میگه قانون کار کشاورزی در موارد مغایر لغو می گردد. یعنی هیچ قسمتی از قانون سابق باقی نمانده است مثل شرط کتبی بودن قرارداد کار کشاورزی؟

  1. سلام بله دقیقا قوانین مرتبط قبلی نسخ شده و شما کلا شرایط اون قانون رو فراموش کنید. همانطور که میدانید طبق صدر ماده 7 قانون کار قرارداد در این قانون میتواند شفاهی هم منعقد گردد.

 3. سلام
  وقت شما بخیر، یه سوال داشتم، میخاستم بدونم شرایط کار کارگری که به واسطه پروانه فعالیت کشاورزی بیمه میشه به چه صورت هست.
  شخصی با داشتن پروانه فعالیت کشاورزی برای زمینی به مساحت ده هکتار و فعالیت زراعت (کاشت گندم و جو) اقدام به بیمه نمودن یک کارگر نموده است. میخاستم بدونم شرایط کار این کارگر هم مثل کارگران قانون کار هست یا نه؟ آیا همان 44 ساعت کار در هفته و 17.5 ساعت مرخصی در ماه؟ شرایط بیمه این کارگر به چه صورتی می باشد.
  ممنون از شما

  1. سلام
   بله با توجه به اینکه قانون کار و کشاورزی سابق به واسطه قانون کار جدید (مصوب سال 69/8/29 ) نسخ گردیده است. لذا کلیه کارفرمایان, کارگران , کارگاه ها, موسسات تولیدی ,صنعتی , خدماتی و کشاورزی مکلف به تبعیت از این قانون میباشند (تعریف ماده 1 قانون کار)
   لذا پر واضح است که کلیه کارگران کارگاه های کشاورزی نیز همانند سایر مشمولان این قانون از امتیازات آنها بر خوردارند و تنها تفاوت های اندکی از لحاظ تعریف ساعت کار (نوبتی و مختلط و …) میتوانند داشته باشند و سایر موارد را باید مانند دیگر کارگران مشمول قانون کار در خصوص ایشان رعایت کرد.
   شما همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید این پست را مطالعه کنید:
   https://www.kar-tamin.ir/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1-%da%86%d9%87-%da%a9%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا