كار اجباري و بهره كشي

کار اجباری و بهره کشی از دیگران

كار اجباري و بهره كشي از ديگران

به استناد ماده 6 قانون کار :

بر اساس بند چهار اصل چهل و سوم قانون اساسی. (رعایت آزادی انتخاب شغل، و عدم اجبار افراد به کاری معین و جلوگیری از بهره کشی از کار دیگری. )

بند شش اصل دوم. (نفی هرگونه ستمگری و ستمکشی و سلطه گری و سلطه پذیری. )

و اصول نوزدهم (مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند. و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود. )

بیستم. (همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی برخوردارند. )

و بیست و هشتم. (هرکس حق دارد شغلی را که بدان مایل است. و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید. )

كار اجباري و بهره كشي

-در باب كار اجباري و بهره كشي از ديگران در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اجبار افراد به کار معین و بهره کشی از دیگری ممنوع و مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند. و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود. و همه افراد اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند. و هرکس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند.»

ضمانت اجرای ماده 6 قانون کار

برای تضمین اجرای ماده مطروحه، قانونگذار ماده 172 قانون کار را وضع و پیش بینی کرده است که بیان میدارد:

«کار اجباری با توجه به ماده 6 این قانون به هر شکل ممنوع است. و متخلف علاوه بر پرداخت اجرت المثل کار انجام یافته و جبران خسارت، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به حبس از 91 روز تا یکسال و یا جریمه نقدی معادل 50 تا 200 برابر حداقل مزد روزانه محکوم خواهد شد. »

در ادامه این ماده آمده است. :

«هرگاه چند نفر به اتفاق یا از طریق یک موسسه، شخصی را به کار اجباری بگمارند هر یک از متخلفان به مجازاتهای فوق محکوم و مشترکاً مسئول پرداخت اجرت المثل خواهند بود. مگر آنکه مسبب اقوی از مباشر باشد که در این صورت مسبب شخصاً مسئول است.»

سبب اقوي از مباشر يعني…

لازم به توضیح است که درفرهنگ لغت مباشر کسی است که مستقیما اقدام به عملی کردن کار نماید و مسبب یعنی فردی سبب ایجاد جرم یا تلف شدن یا جنایت علیه دیگری شود.

بر اساس قانون مجازات اسلامی، مباشرت در جنایت آن است که آن جنایت (یا آن فعل) توسط خود جانی (فاعل) واقع شود. اما سبب اقوی از مباشر، کسی است که ارتکاب جرم عقلاً به او منتسب است بطوری که اگر آن فرد نبود، جنایت حاصل نمیشد مانند آنکه فردی چاهی بکند (مسبب) و کسی در آن بیفتد و آسیب ببیند.

توضیح تکمیلی ضمانت اجرای ماده 6 قانون کار

در تبصره ماده 172 قانون کار بیان میدارد. :

«چنانچه چند نفر بطور جمعی به کار اجباری گمارده شوند، متخلف یا متخلفین علاوه بر پرداخت اجرت المثل، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به حداکثر مجازات مذکور در این ماده محکوم خواهند شد. »

كار اجباري و بهره كشي از ديگران

صفحه اصلی

ماشین آنلاین محاسبه مزد حداقل قانون کار

مقالات مرتبط

پربازدیدترین‌های ماه

از دید قانون کار کارفرما کیست؟

به استناد ماده ۳ قانون کار «کارفرما شخصی است. حقیقی یا حقوقی که کارگر (شخصی انجام دادن کار) به درخواست (و دستور (تبعیت دستوری)) و به حساب او در مقابل دریافت حق السعی (تبعیت مزدی) کار میکند.»…..

دفاع ماهوی در دادرسی کار

همانطور که قبلا توضیح داده شده دفاع در دادرسی کار به دو شکل دفاع شکلی و دفاع ماهوی بود که در خصوص دفاع شکلی نوضیح دادیم در این مطلب به بررسی دفاع ماهوی می پردازیم.

راي وحدت رویه شماره 1507 هيات عمومي ديوان عدالت اداري

گاهي اوقات پيش مي آيد كه برخي دستگاهها و سازمانها براي جذب نيروي متخصص و كاربلد، اقدام به اعزام متقاضيان كار به تحصيل در رشته هاي مرتبط با آن كار نموده تا با كسب مهارتهاي لازم، پس از اتمام دوره تحصيلي ايشان را به كار گيرند. راي وحدت رویه شماره 1507 هيات عمومي ديوان عدالت اداري در این خصوص صادر شده است…

دادنامه 1743 – 1744 هیات عمومی دیوان عدالت اداری

از آنجاییکه پس از صدور برخی آرای مبهم از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری، بالاخص رای شماره 3328 و به شکل محدودتر رای شماره 186، اختلاف نظرهای عدیده ای بین مراجع حل اختلاف کار و برخی از اعضای جامعه کارگری در مبنای محاسبه سنوات پیش آمد نمود، از آن به بعد و در این مدت حدود یک سال، هیات عمومی دیوان عدالت اداری از هر فرصتی جهت تصحیح اشتباه خود استفاده می کند. ادامه…..

اجرای آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری

ضمانت اجرای استنکاف دستگاه ها از اجرای رای هیات عمومی….از مجموع مفاد مواد11،13،89،90،92،109 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری استنباط می گردد که دستگاههای اجرایی

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

5 پاسخ

  1. با سلام و احترام
    ضمن تشکر از زحمت شما، لطفاً کار اجباری و بهره کشی را هر کدام منفرداً و منجزاً تعریف بفرمایید.

  2. با سلام و خسته نباشید مقاله خیلی کاملی بود ممنون از زحمات شما

  3. والله فعلا من در یکی از شرکتهای پخش دارو وابسته شستا بخاطر اهداف فروش نجومی و غیر منطقی هر روز ۱۶ ساعت کار اجباری و تحت فشار هستم ریالی اضافه کار نمیدهند که هیچ هر روز تهدید به اخراج و برخوردهای ناشایست دیگه عادت ما شده و اعتراض هم که می کنیم مدیر مرکز میگه منو از جاهای بزرگ اینجا گذاشتن هیچ غلطی نمیتونین بکنید … دیگه بعد از ۱۵ سال خدمت واقعا بخاطر این زورگوییها می خوام از شرکت دربیام خدا لعنت کنه باعث وبانی این ظلمها رو

    1. سلام
      متاسفانه برخی از مدیران منصوب بدون توجه به عواقب بعدی اقداماتی انجام میدهند که نه تنها باعث سرکوب انگیزه یک شخص که باعث سرکوب سایر پرسنل نیز میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *