قانون تغيير شرايط كار چیست؟

تغییر شرایط کار

قانون تغيير شرايط كار چیست؟ تغییر شایط کار را چگونه میتوان در کار کارگران ایجاد کرد تا منافاتی با قانون کار نداشته باشد؟ آیا تغییر مسولیت کارگر تغییر شرایط کار محسوب میشود؟ سوالاتی این چنینی بر آنم داشت تا امروز در خصوص تغییر شرایط کار و تفسیر ماده قانونی آن این مطلب را منتشر کنم.

مستند به ماده 26 قانون كار هر نوع تغيير عمده در شرايط كار كه بر خلاف عرف معمول كارگاه و يا محل كار باشد پس از اعلام موافقت كتبي اداره كار محل قابل اجراست و در صورت بروز اختلاف راي هيات حل اختلاف قطعي و لازم الاجراست.

موضوع ماده مذكور آن دسته از شرايطي ميباشد كه به منظور تعيين چگونگي و نحوه انجام تعهدات طرفين (مانند ساعات كار، نوبتكاري، شبكاري، تعطيل كاري، نحوه مزدي بري،‌محل انجام كار و …)  و همچنين مزايايي كه خارج از الزامات قانوني توسط كارفرما در كارگاه برقرار گرديده و به صورت عرف درآمده است. (مانند كسر ساعات كار نسبت به ساعات كار تعيين شده قانوني، اياب و ذهاب، ناهار، مزاياي غير نقدي و يا مزاياي نقدي و مانند آن كه كارفرما بطور يكجانبه برقرار نموده و از الزامات قانوني يا قراردادي ناشي شده است.)

تغيير شرايط كار،‌تغيير عمده در شرايط كار همه يا بخش عمده اي از كارگران كارگاه مي باشد بنابراين تغيير در شرايط كار يك كارگر از مصاديق ماده 26 قانون كار نمي باشد.

كارفرما در صورتي كه نيت تغيير عمده در شرايط كار داشته باشد بايستي موافقت كتبي اداره كار محل را اخذ نمايد.

تغییر شرایط کار

ادارات كار محل مكلفند حداكثر ظرف مدت يكماه درخواست كارفرما را براي اعمال ماده 26 قانون كار مورد بررسي و كتبا نظر خود را اعلام نمايند. چنانچه اداره كار محل با درخواست كارفرما موافقت نكند، لازم است دلايل آنرا كتبا به كارفرما اعلام نمايد.

رسيدگي به اختلافات

در صورت بروز اختلاف بين كارگران و كارفرما، رسيدگي به اختلافات در خصوص تغيير عمده در شرايط كار در صلاحيت هيات حل اختلاف مي باشد.

در صورت موافقت با تغيير شرايط كار و عملياتي شدن آن، چنانچه انطباق برخي كارگران با شرايط جديد وجود نداشته باشد موضوع از مصاديق موجه فسخ قرارداد كار تلقي مي گردد. كه در صورت تاييد فسخ قرارداد از سوي مراجع حل اختلاف، اقدامات لازم براي برقراري بيمه بيكاري كارگران انجام مي گيرد.

چنانچه تغيير عمده در شرايط كار، بصورت موقت و مستلزم تعليق قرارداد كار باشد، لازم است ادارات كار محل به نحوي عمل نمايند كه شرايط استفاده از مقرري بيمه بيكاري كارگران فراهم گردد.

««برگرفته از مواد قانون كار، تامين اجتماعي و دستورالعمل شماره 33412 مورخ 04/04/87 اداره كل روابط كار»»»

قانون تغيير شرايط كار چیست؟

مقالات مرتبط

پربازدیدترین‌های ماه

بیمه دانشجویی تامین اجتماعی

یکی از روش های ایجاد سابقه و همچنین خدمات بیمه ای استقاده از شرایط بیمه دانشجویی می باشد. بر اساس بخشنامه ۶۸۵ امور بیمه شدگان، افرادی که دانشجوی در حال تحصیل هستند می‌توانند در قالب بیمه مشاغل آزاد، با هزینه کمتر (۱۲ و ۱۴ درصد) نسبت به بیمه اجباری (۳۰ درصد) برای خود سابقه کار ایجاد نمایند.

نحوه محاسبه مطالبات ضمن قرارداد کار

یکی از دغدغه های اصلی کارگران و کارفرمایان نحوه محاسبه مطالبات ضمن قرارداد کار (حق مسکن، بن کارگری، اضافه کاری، تعطیل کاری، شبکاری، نوبت کاری، حق اولاد، مزد) میباشد. با ما در ادامه این پست همراه باشید…

ساعات کار قانونی و موظفی کارگران 1400

در ماده ۵۱ قانون کار ساعات کار هفتگی کارگران قانون کار تعیین شده است. در ماده ۵۲ قانون کار نیز ساعات کار قانونی و موظفی کارهای سخت و زیان آور و زیرزمینی تعیین شده است.

تعليق قرارداد كار (بخش دوم)

در ايام تعليق، ارتباط كارگران با كارگاه قطع نشده و برقرار مي باشد و چنانچه تغيير و تحولي در مديريت كارگاه شود ارتباط به كارگران شاغل و معلق نداشته و به استناد ماده 12 قانون كار كارفرماي جديد قائم مقام ديون،‌حقوق و تعهدات كارفرماي سابق محسوب مي شود…

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

4 پاسخ

 1. در کارگاهی ساعات کاری ۸صبح تا ۵بعد ظهر میباشد که یک ربع وقت صبحانه و یک ساعت تایم استراحت ناهار و یک رب هم وقت استراحت بعد ظهر بوده عایا کار فرما میتواند با توجه ب نارضایتی اکثر کارگران ساعت کاری را از ۷صبح تا ۴ بعد ظهر و تایم استراحت نهار را ۴۵ دقیقه و تایم استراحت بهد ظهر را حذف کند؟؟؟

  1. سلام بله
   در قانون صراحتا صرفا زمانی که کارگر وقت خود را در اختیار کارفرما قرار میدهد به میزان هفت ساعت و بیست دقیقه ساعت کار وی محاسبه میگردد
   البته در صورتی که مدت زیادی این تایم استراحت بصورت عرف کارگاه جزو ساعت کار محاسبه میشده است کارفرما حق حذف یکجانبه آن را ندارد و از حقوق قانونی کارگران میباشد.

 2. با سلام و احترام، توضیح جنابعالی مبهم است. تغییر عمده در شرایط کار، موضوع ماده 26 قانون کار به صراحت در دستوالعمل اجرایی آن آمده . به نظر بنده موضوع و طرح سئوال اکثر دوستان تغییر محل کار یک کارگر است. به طور مثال کارفرما حق دارد یکی از روسای خود را در محل جغرافیای کارگاه مثلا در تهران از محل کارخانه شرکت در تجریش به محل دیگر شرکت در ملاصدرا انتقال دهد؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز در خصوص شرایط کار شرایط متعددی از جمله مفاد قید شده در قرارداد کار در تصمیم مراجع حل اختلاف کار مبنی بر اینکه تغییر در شرایط کار بوجود آمده عمده و غیر قانونی یا از اختیارات کارفرماست! تاثیر گذار است. لذا نمیتوان بصورت کلی گفت تغییر محل کار از مصادیق تغییر شرایط کار محسوب شده یا خیر کما اینکه در تصمیم های مراجع حل اختلاف دیده شده است مسافت 70 کیلومتری تا کارگاه اولیه را تغییر شرایط کار احراز نکرده اند (بنا به سایر دلایل) ولی در مواردی تغییر 20 کیلومتری محل کار را تغییر عمده در شرایط کار کارگر تلقی نموده و کارفرما را مکلف کرده اند که کارگر را با حفظ سوابق و شرایط قبلی به محل قبلی ابقا بکار کند….. لذا باید به صورت موردی با جمیع شرایط اظهار نظر نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *