تامین اجتماعیحوزه تامین اجتماعی

مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟

مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟ سوالی که مطرح می شود این است که آیا شخصی که در دو کارگاه مشغول به کار است ضرورتی دارد که پرداخت حق بیمه در دو یا چند کارگاه انجام شود و یا اینکه پرداخت حق بیمه فقط در یک کارگاه کفایت می کند؟ ابتدا به قانون تامین اجتماعی مراجعه می کنیم و سپس بحث را ادامه خواهیم داد. براساس ماده ٣٤ قانون تامین اجتماعی:

“در صورتی که بیمه شده برای دو یا چند کارفرما کار کند، هر یک از کارفرمایان مکلف‌اند به نسبت مزد یا حقوقی که م‌یپردازند حق بیمه سهم بیمه شده را از مزد یا حقوق او کسر و به انضمام سهم خود به سازمان پرداخت نمایند”.

بنابراین هر شخص باید در هرچند کارگاه که فعالیت می نماید حق بیمه بپردازد و نکته ای که وجود دارد مربوط به رعایت سقف دستمزد هر شخص بیمه شده است. همانطور که می‌دانید طبق قانون برای پرداخت حق بیمه همه ساله مبالغی تحت عنوان حداقل حقوق و حداکثر حقوق مطرح می‌شود که مبنای پرداخت حق بیمه و به طبع آن محاسبه حقوق بازنشستگی و سایر مزایای حاصل از پرداخت حق بیمه به هر فرد بیمه شده خواهد بود.

یعنی اگر کسی حداقل دستمزد را دریافت می‌کند و به سازمان تامین اجتماعی براساس حداقل حقوق آن سال حق بیمه می‌پردازد در زمان بازنشستگی نیز با حداقل حقوق سال اجرای حکم بازنشستگی حقوق دریافت خواهد نمود و سایر بیمه پردازان که بیش از حداقل حقوق دریافت می‌نمایند و بابت آن نیز لیست و حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی می‌پردازند، بر مبنای میانگین دو سال آخر حقوق خود، از سازمان تامین اجتماعی حکم بازنشستگی دریافت می‌نمایند.

بنابراین در پاسخ به اینکه مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟ متوجه شدیم که هر شخص در هر کارگاه باید حداقل حقوق و دستمزد دریافتی سال مربوطه به سازمان لیست ارسال نماید. اما شخصی که در دو کارگاه شاغل است چطور؟

در جواب باید بگویم که اگر در کارگاه اول سقف حقوق و دستمزد را به سازمان ارسال می‌نمائید دیگر لازم نیست در کارگاه دوم حق بیمه بپردازید اما اگر کمتر از سقف حقوق و دستمزد آن سال را در کارگاه اول حق بیمه می‌پدازید باید بگویم شما ملزم به پرداخت حق بیمه در کارگاه دوم و یا سوم نیزهستید. به عبارت دیگر تا زمانی که مجوع پرداختی‌های شما به سازمان تامین اجتماعی به سقف حقوق آن سال نرسیده است در کارگاه‌های دیگری که مشغول بکار هستید می‌بایست حق بیمه بپردازید.

اما این پرداخت حق بیمه در کارگاه دوم و یا حتی سوم چه منافعی برای بیمه شده دارد؟

a,vhd uhgd pthzj tkd

سوال مطرح شده پاسخ واضحی دارد، وقتی شما به سازمان بیشتر از حداقل حقوق و دستمزد حق بیمه بپردازید در زمان بازنشستگی نیز به همان میزان حقوق بیشتری دریافت خواهید نمود. یعنی زمان درخواست بازنشستگی میانگین حقوق و دستمزد شما در دو سال آخر در هر دو یا سه کارگاه محاسبه و براساس آن حکم بازنشستگی صادر می‌گردد.

همچنین موضوع فقط مربوط به بازنشستگی و مزایای حاصل از آن در زمان بازنشستگی نخواهد بود. شما در زمان بیکاری نیز با غرامت دستمزد بیشتری روبرو می‌شوید و یا در زمان بیماری غرامت بیشتری دریافت می‌نمائید و به طور کلی تمامی مزایای کوتاه مدت و بلند مدت را براساس جمع حقوق و دستمزد هر دو یا چند کارگاهی که در آن حق بیمه پرداخته‌اید دریافت خواهید نمود.

زمان حادثه و از کارافتادگی

همچنین چنانچه شما دچار حادثه شوید و این حادثه منجر به از کارافتادگی شما بشود و این از کارافتادگی به صورت کلی یا جزئی باشد دریافتی شما بابت این موضوع نیز براساس مجموع حقوق و دستمزد شما درهر دوکارگاه محاسبه خواهد شد.

بنابراین فارغ از اینکه شما ملزم به ارسال حق بیمه در هر دو یا چند کارگاه هستید از مزایای بیشتری نیز بهره‌مند خواهید شد که در صورت داشتن شرایط آن از این مزایا استفاده خواهید نمود.

جمع هر دو کارگاه سابقه لحاظ نمیگردد!

اگر برای یک فرد در لیست بیمه شرکتی ۳۰ روز محاسبه و در شرکت دیگری ۲۰ روز لیست بیمه ارسال شود و مجموع مبالغ هم از سقف بیمه بیشتر نباشد آیا با توجه به اینکه مجموع روزها بیشتر از یک ماه است، 50 روز سابقه محاسبه می‌شود؟ و یا مجموع مبالغ ارسال شده در ۲ شرکت برای بازنشستگی محاسبه می‌گردد؟

پاسخ روشن است و باید بگویم که هر ماه نهایتا 31 روز سابقه (با توجه به ماه مربوطه) در سازمان تامین اجتماعی محاسبه می‌گردد. بنابراین 50 روز سابقه در یک ماه معنایی نداشته و سابقه بیشتری نصیب شما نخواهد شما و اما در مورد قسمت دوم سوال باید بگویم پرداخت از دو یا چند کارگاه تا سقف حق بیمه مقرر فقط در میزان خدمات و مزایای دریافتی تاثیر گذار است.

مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟

صفحه اصلی

حمید عبدالوند

متخصص حوزه تامین اجتماعی و مالیات - برگذار کننده دوره های آموزشی تامین اجتماعی - آماده پاسخگویی رایگان به سوالات کاربران محترم

‫24 دیدگاه ها

 1. سلام.بنده مدت ۳۰سال در باشگاه بدنسازی پیش برادرم بعنوان دفتردارونظافت چی مشغول به کاربوده و درحال حاظربدون هیچ دلیلی اخراج کرده وبعدازیکسال که شکایت کردم تازه میگن کارگاه خانوادگی هسته و چیزی تعلق نمی گیره.درصورتی که مدت ۵سال هم قرارداد رسمی اداره کار دارم با ایشون .راهنمایی کنین

  1. سلام
   همانطور که خودتان فرمودید در کارگاه برادرتان مشغول به کار بودید لذا مشمول قانون کار هستید و صرفا کارگاههایی که خویشاوندان نسبی درجه 1 از طبقه اول در آن مشغول به کار باشند (مثلا به کارفرمایی پدر یا مادر) مشمول ماده 188 قانون کار و کارگاه خانوادگی هستند.
   شما همچنین جهت اطلاعات تکمیلی میتوانید پست زیر را مطالعه کنید.
   https://www.kar-tamin.ir/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f

 2. سلام وعرض ادب ،ممنون از راهنمائیهای خوبتان.
  اگر در کارگاهی همسر گارفرما وبرادر همسرو برادر کارفرما مشغول کار باشند وسختی کار نیز به آنها تعلق میگیرد آیا همسرکارفرما می تواند تقاضای بازنشستگی 20 سال سختی کارکند

  1. سلام
   زمانی که کارگاه از حالت خانوادگی خارج میشود مثل الان, کلیه قوانینی که برای اشخاص عادی در موضوع بیمه قابل استفاده است برای ایشان نیز قابل استفاده است و تفاوتی از این حیث ندارند.

 3. باسلام و احترام
  بنده به مدت 15 سال هست که از دو جا حق بیمه پرداخت میکنم یعنی دو جا شاغل هستم الان به مدت 10 ماه هست که بیمه سوم هم دارم واریز میکنم با شرایط موجود اگر تا زمان بازنشستگی 3 بیمه ای باشم (که هر سه بیمه نیز حداقل میزان یعنی همان هفت ساعت و بیست دقیقه کاری در نظر گرفته شده) حقوق و مزایای اینجانب(بدلیل پرداخت حق بیمه بیشتر) زمان بازنشستگی بیشتر خواهد بود ؟
  سپاسگزارم

  1. سلام دقت داشته باشید در هر حال هر روز را تامین اجتماعی یک روز سابقه محاسبه میکند فارغ از اینکه از یک , دو یا سه جا بیمه رد کنید.
   تنها مزیت این کار این است که مزد های این سه محل با هم جمع میشود و در زمان بازنشستگی (دو سال آخر) مبنای پرداخت سازمان تامین اجتماعی قرار میگیرد آن هم تا جایی که سقف را رد نکند.

   1. سلام
    در حال حاضر تامیین اجتماعی مجموع حقوق ٢ سال اخر در چند کارگاه را قبول ندارد هر کارگاه را مستقلا بر اساس سابقه همان کارگاه بازنشسته کرده و مستمعری‌ها را با هم جمع می‌کند

    1. در صورتی که سابقه ها برابر باشد جمع مزد ها لحاظ میشه و در ثورتی که سابقه ها متغیر باشن مثلا یکی ده روز در ماه یکی ۳۰ روز در ماه فرمایش شما صحیح میباشد

 4. سلام من تا زمان بازنشستگگی 5 سال دیگه دارم اگه الان در کارگاه دیگری مشغول بکار بشوم وحقوق ومزایا بگیرم این بیمه در زمان بازنشستگی بدردم میخوره

  1. سلام، بله حتما
   میانگین مزد دریافتی شما در دو سال آخر مبنای پرداخت حقوق بازنشستگی شما خواهد شد

 5. سلام . من در ماههای اخر خدمت هستم . در حال حاضر از سه کارگاه بیمه رد میکنم . ایا در زمان بازنشستگی مجموع هر سه کارگاه را محاسبه میکنند . و اگر اینطور نیست کدام مبلغ را محاسبه اصلی قرار میدهند . چون یکی از پرداختی های من معادل ۹ میلیون است و دو پرداخت دیگر ۴۸00 هستند . لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. سلام
   از لحاظ میزان مزد میانگین پرداخنی دو سال اخر قبل ا بازنشستگی ملاک عمل خواهد بود. اما دقت کنید در صورت تغییر غیر متعارف در دو سال اخر سازمان تامین اجتماعی سالهای بیشتری برای میانگین گرفتن به عقب بر میگردد.

 6. سلام من در کارخانه ای کارمیکنم که برای فروردین ماه از روزی که سرکارمی آییم بیمه رد میکنند یعنی اگر از پنجم ماه سرکاربرویم 5روز اول را محاسبه نمیکنند وبیمه نداریم میخواستم بدونم چرا تامین اجتماعی به این موارد گیر نمیدهد وچون الان اونجا دارم کارمیکنم چه راهی پیشنهاد میکنید برایاینکارشون

  1. سلام بطور کلی تامین اجتماعی وظیفه ای برای این کار ندارد تنها در صورتی که بازرس تامین اجتماعی شما را در کارگاه مشاهده کند بیمه رد میشود.
   در خصوص تعطیلی 5 روز اول باید بیمه رد کنند
   اگر رد نشود با مراجعهب ه اداره کار در این خصوص رای صادر میشود

 7. سلام من کارمند اداره دولتی هستم و با سابقه 15 سال خدمت و میخواهم با 20 سال بازنشسته شوم .خانم بوده و حقوق 6 میلیونی دارم.ایا می تونم از الان یک کارگاه پیدا کنکم برای ریختن بیمه ؟

  1. سلام بطور کلی تامین اجتماعی میانگین حق بیمه دو سال اخر را ملاک عمل قرار میدهد مگر اینکه جهشش غیر معمولی در پرداختی دو سال اخر مشاهده کند

 8. سلام این که میفرمایید دو سال اخر مبنای بازنشستگی است یعنی 28 سال قبل از آن پرداختی بیمه هرچی باشه فرقی نداره؟

  1. سلام
   درسته،
   تنها در صورتی که در دو سال آخر نسبت به سال‌های قبل جهش قابل توجهی در بیمه پردازی انجام شده باشه تامین اجتماعی سال‌های بیشتری به عقب بر میگرده

 9. سلام.در صورتی که بیمه کارگاه باشم میتوانم بیمه رانندگان هم باشم؟

  1. سلام در قانون تامین اجتماعی میتوان از سه کد کارگاه مختلف حق بیمه رد کرد

 10. با سلام
  من در دو کارگاه هم زمان 20 سال سابقه کار دارم و در هردو کارگاه به صورت جدا گانه به مدت 5 سال سقف بیمه پرداخت میشده است اکنون در صورت بازنشستگی با همین 20 سال سابقه میزان حقوق دریافتی من چقدر خواهد بود با تشکر

  1. سلام طبق قانون تامين اجتماعي
   در صورت پرداخت از دو یا سه کارگاه فقط یک سابقه لحاظ میشه
   اما میزان مزد ها با هم جمع میشه ولی در هر حال نمیتونه از سقف بیمه تجاوز بکنه

 11. سلام
  من طی سالهای ۹۴ و ۹۵ در دو کارگاه مشغول به کار بودم.ولی بعد از آن در یک کارگاه مشغول بودم.آیا آن دوسال که حق بیمه دوبار واریز شده برای من مزیتی دارد؟

  1. سلام اگر منتهی به دو سال آخر بازنشستگی شما نبوده اند عملا فایده ای جز رزومه کاری برای شما نخواهد داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا