مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟

مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟ سوالی که مطرح می شود این است که آیا شخصی که در دو کارگاه مشغول به کار است ضرورتی دارد که پرداخت حق بیمه در دو یا چند کارگاه انجام شود و یا اینکه پرداخت حق بیمه فقط در یک کارگاه کفایت می کند؟ ابتدا به قانون تامین اجتماعی مراجعه می کنیم و سپس بحث را ادامه خواهیم داد. براساس ماده ٣٤ قانون تامین اجتماعی:

“در صورتی که بیمه شده برای دو یا چند کارفرما کار کند، هر یک از کارفرمایان مکلف‌اند به نسبت مزد یا حقوقی که م‌یپردازند حق بیمه سهم بیمه شده را از مزد یا حقوق او کسر و به انضمام سهم خود به سازمان پرداخت نمایند”.

بنابراین هر شخص باید در هرچند کارگاه که فعالیت می نماید حق بیمه بپردازد و نکته ای که وجود دارد مربوط به رعایت سقف دستمزد هر شخص بیمه شده است. همانطور که می‌دانید طبق قانون برای پرداخت حق بیمه همه ساله مبالغی تحت عنوان حداقل حقوق و حداکثر حقوق مطرح می‌شود که مبنای پرداخت حق بیمه و به طبع آن محاسبه حقوق بازنشستگی و سایر مزایای حاصل از پرداخت حق بیمه به هر فرد بیمه شده خواهد بود.

یعنی اگر کسی حداقل دستمزد را دریافت می‌کند و به سازمان تامین اجتماعی براساس حداقل حقوق آن سال حق بیمه می‌پردازد در زمان بازنشستگی نیز با حداقل حقوق سال اجرای حکم بازنشستگی حقوق دریافت خواهد نمود و سایر بیمه پردازان که بیش از حداقل حقوق دریافت می‌نمایند و بابت آن نیز لیست و حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی می‌پردازند، بر مبنای میانگین دو سال آخر حقوق خود، از سازمان تامین اجتماعی حکم بازنشستگی دریافت می‌نمایند.

بنابراین در پاسخ به اینکه مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟ متوجه شدیم که هر شخص در هر کارگاه باید حداقل حقوق و دستمزد دریافتی سال مربوطه به سازمان لیست ارسال نماید. اما شخصی که در دو کارگاه شاغل است چطور؟

در جواب باید بگویم که اگر در کارگاه اول سقف حقوق و دستمزد را به سازمان ارسال می‌نمائید دیگر لازم نیست در کارگاه دوم حق بیمه بپردازید اما اگر کمتر از سقف حقوق و دستمزد آن سال را در کارگاه اول حق بیمه می‌پدازید باید بگویم شما ملزم به پرداخت حق بیمه در کارگاه دوم و یا سوم نیزهستید. به عبارت دیگر تا زمانی که مجوع پرداختی‌های شما به سازمان تامین اجتماعی به سقف حقوق آن سال نرسیده است در کارگاه‌های دیگری که مشغول بکار هستید می‌بایست حق بیمه بپردازید.

اما این پرداخت حق بیمه در کارگاه دوم و یا حتی سوم چه منافعی برای بیمه شده دارد؟

a,vhd uhgd pthzj tkd

سوال مطرح شده پاسخ واضحی دارد، وقتی شما به سازمان بیشتر از حداقل حقوق و دستمزد حق بیمه بپردازید در زمان بازنشستگی نیز به همان میزان حقوق بیشتری دریافت خواهید نمود. یعنی زمان درخواست بازنشستگی میانگین حقوق و دستمزد شما در دو سال آخر در هر دو یا سه کارگاه محاسبه و براساس آن حکم بازنشستگی صادر می‌گردد.

همچنین موضوع فقط مربوط به بازنشستگی و مزایای حاصل از آن در زمان بازنشستگی نخواهد بود. شما در زمان بیکاری نیز با غرامت دستمزد بیشتری روبرو می‌شوید و یا در زمان بیماری غرامت بیشتری دریافت می‌نمائید و به طور کلی تمامی مزایای کوتاه مدت و بلند مدت را براساس جمع حقوق و دستمزد هر دو یا چند کارگاهی که در آن حق بیمه پرداخته‌اید دریافت خواهید نمود.

زمان حادثه و از کارافتادگی

همچنین چنانچه شما دچار حادثه شوید و این حادثه منجر به از کارافتادگی شما بشود و این از کارافتادگی به صورت کلی یا جزئی باشد دریافتی شما بابت این موضوع نیز براساس مجموع حقوق و دستمزد شما درهر دوکارگاه محاسبه خواهد شد.

بنابراین فارغ از اینکه شما ملزم به ارسال حق بیمه در هر دو یا چند کارگاه هستید از مزایای بیشتری نیز بهره‌مند خواهید شد که در صورت داشتن شرایط آن از این مزایا استفاده خواهید نمود.

جمع هر دو کارگاه سابقه لحاظ نمیگردد!

اگر برای یک فرد در لیست بیمه شرکتی ۳۰ روز محاسبه و در شرکت دیگری ۲۰ روز لیست بیمه ارسال شود و مجموع مبالغ هم از سقف بیمه بیشتر نباشد آیا با توجه به اینکه مجموع روزها بیشتر از یک ماه است، 50 روز سابقه محاسبه می‌شود؟ و یا مجموع مبالغ ارسال شده در ۲ شرکت برای بازنشستگی محاسبه می‌گردد؟

پاسخ روشن است و باید بگویم که هر ماه نهایتا 31 روز سابقه (با توجه به ماه مربوطه) در سازمان تامین اجتماعی محاسبه می‌گردد. بنابراین 50 روز سابقه در یک ماه معنایی نداشته و سابقه بیشتری نصیب شما نخواهد شما و اما در مورد قسمت دوم سوال باید بگویم پرداخت از دو یا چند کارگاه تا سقف حق بیمه مقرر فقط در میزان خدمات و مزایای دریافتی تاثیر گذار است.

مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟

صفحه اصلی

حمید عبدالوند

متخصص حوزه تامین اجتماعی و مالیات - برگذار کننده دوره های آموزشی تامین اجتماعی - آماده پاسخگویی رایگان به سوالات کاربران محترم

6 thoughts on “مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟

 • 2021-05-03 در t 2:49 ب.ظ
  Permalink

  سلام.بنده مدت ۳۰سال در باشگاه بدنسازی پیش برادرم بعنوان دفتردارونظافت چی مشغول به کاربوده و درحال حاظربدون هیچ دلیلی اخراج کرده وبعدازیکسال که شکایت کردم تازه میگن کارگاه خانوادگی هسته و چیزی تعلق نمی گیره.درصورتی که مدت ۵سال هم قرارداد رسمی اداره کار دارم با ایشون .راهنمایی کنین

  پاسخ دادن
 • 2021-05-27 در t 10:12 ق.ظ
  Permalink

  سلام وعرض ادب ،ممنون از راهنمائیهای خوبتان.
  اگر در کارگاهی همسر گارفرما وبرادر همسرو برادر کارفرما مشغول کار باشند وسختی کار نیز به آنها تعلق میگیرد آیا همسرکارفرما می تواند تقاضای بازنشستگی 20 سال سختی کارکند

  پاسخ دادن
  • 2021-05-27 در t 11:46 ق.ظ
   Permalink

   سلام
   زمانی که کارگاه از حالت خانوادگی خارج میشود مثل الان, کلیه قوانینی که برای اشخاص عادی در موضوع بیمه قابل استفاده است برای ایشان نیز قابل استفاده است و تفاوتی از این حیث ندارند.

   پاسخ دادن
 • 2021-06-09 در t 10:26 ق.ظ
  Permalink

  باسلام و احترام
  بنده به مدت 15 سال هست که از دو جا حق بیمه پرداخت میکنم یعنی دو جا شاغل هستم الان به مدت 10 ماه هست که بیمه سوم هم دارم واریز میکنم با شرایط موجود اگر تا زمان بازنشستگی 3 بیمه ای باشم (که هر سه بیمه نیز حداقل میزان یعنی همان هفت ساعت و بیست دقیقه کاری در نظر گرفته شده) حقوق و مزایای اینجانب(بدلیل پرداخت حق بیمه بیشتر) زمان بازنشستگی بیشتر خواهد بود ؟
  سپاسگزارم

  پاسخ دادن
  • 2021-06-09 در t 6:28 ب.ظ
   Permalink

   سلام دقت داشته باشید در هر حال هر روز را تامین اجتماعی یک روز سابقه محاسبه میکند فارغ از اینکه از یک , دو یا سه جا بیمه رد کنید.
   تنها مزیت این کار این است که مزد های این سه محل با هم جمع میشود و در زمان بازنشستگی (دو سال آخر) مبنای پرداخت سازمان تامین اجتماعی قرار میگیرد آن هم تا جایی که سقف را رد نکند.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *