تامین اجتماعیحوزه تامین اجتماعی

مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟

مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟ سوالی که مطرح می شود این است که آیا شخصی که در دو کارگاه مشغول به کار است ضرورتی دارد که پرداخت حق بیمه در دو یا چند کارگاه انجام شود و یا اینکه پرداخت حق بیمه فقط در یک کارگاه کفایت می کند؟ ابتدا به قانون تامین اجتماعی مراجعه می کنیم و سپس بحث را ادامه خواهیم داد. براساس ماده ٣٤ قانون تامین اجتماعی:

“در صورتی که بیمه شده برای دو یا چند کارفرما کار کند، هر یک از کارفرمایان مکلف‌اند به نسبت مزد یا حقوقی که م‌یپردازند حق بیمه سهم بیمه شده را از مزد یا حقوق او کسر و به انضمام سهم خود به سازمان پرداخت نمایند”.

بنابراین هر شخص باید در هرچند کارگاه که فعالیت می نماید حق بیمه بپردازد و نکته ای که وجود دارد مربوط به رعایت سقف دستمزد هر شخص بیمه شده است. همانطور که می‌دانید طبق قانون برای پرداخت حق بیمه همه ساله مبالغی تحت عنوان حداقل حقوق و حداکثر حقوق مطرح می‌شود که مبنای پرداخت حق بیمه و به طبع آن محاسبه حقوق بازنشستگی و سایر مزایای حاصل از پرداخت حق بیمه به هر فرد بیمه شده خواهد بود.

یعنی اگر کسی حداقل دستمزد را دریافت می‌کند و به سازمان تامین اجتماعی براساس حداقل حقوق آن سال حق بیمه می‌پردازد در زمان بازنشستگی نیز با حداقل حقوق سال اجرای حکم بازنشستگی حقوق دریافت خواهد نمود و سایر بیمه پردازان که بیش از حداقل حقوق دریافت می‌نمایند و بابت آن نیز لیست و حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی می‌پردازند، بر مبنای میانگین دو سال آخر حقوق خود، از سازمان تامین اجتماعی حکم بازنشستگی دریافت می‌نمایند.

بنابراین در پاسخ به اینکه مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟ متوجه شدیم که هر شخص در هر کارگاه باید حداقل حقوق و دستمزد دریافتی سال مربوطه به سازمان لیست ارسال نماید. اما شخصی که در دو کارگاه شاغل است چطور؟

در جواب باید بگویم که اگر در کارگاه اول سقف حقوق و دستمزد را به سازمان ارسال می‌نمائید دیگر لازم نیست در کارگاه دوم حق بیمه بپردازید اما اگر کمتر از سقف حقوق و دستمزد آن سال را در کارگاه اول حق بیمه می‌پدازید باید بگویم شما ملزم به پرداخت حق بیمه در کارگاه دوم و یا سوم نیزهستید. به عبارت دیگر تا زمانی که مجوع پرداختی‌های شما به سازمان تامین اجتماعی به سقف حقوق آن سال نرسیده است در کارگاه‌های دیگری که مشغول بکار هستید می‌بایست حق بیمه بپردازید.

اما این پرداخت حق بیمه در کارگاه دوم و یا حتی سوم چه منافعی برای بیمه شده دارد؟

a,vhd uhgd pthzj tkd

سوال مطرح شده پاسخ واضحی دارد، وقتی شما به سازمان بیشتر از حداقل حقوق و دستمزد حق بیمه بپردازید در زمان بازنشستگی نیز به همان میزان حقوق بیشتری دریافت خواهید نمود. یعنی زمان درخواست بازنشستگی میانگین حقوق و دستمزد شما در دو سال آخر در هر دو یا سه کارگاه محاسبه و براساس آن حکم بازنشستگی صادر می‌گردد.

همچنین موضوع فقط مربوط به بازنشستگی و مزایای حاصل از آن در زمان بازنشستگی نخواهد بود. شما در زمان بیکاری نیز با غرامت دستمزد بیشتری روبرو می‌شوید و یا در زمان بیماری غرامت بیشتری دریافت می‌نمائید و به طور کلی تمامی مزایای کوتاه مدت و بلند مدت را براساس جمع حقوق و دستمزد هر دو یا چند کارگاهی که در آن حق بیمه پرداخته‌اید دریافت خواهید نمود.

زمان حادثه و از کارافتادگی

همچنین چنانچه شما دچار حادثه شوید و این حادثه منجر به از کارافتادگی شما بشود و این از کارافتادگی به صورت کلی یا جزئی باشد دریافتی شما بابت این موضوع نیز براساس مجموع حقوق و دستمزد شما درهر دوکارگاه محاسبه خواهد شد.

بنابراین فارغ از اینکه شما ملزم به ارسال حق بیمه در هر دو یا چند کارگاه هستید از مزایای بیشتری نیز بهره‌مند خواهید شد که در صورت داشتن شرایط آن از این مزایا استفاده خواهید نمود.

جمع هر دو کارگاه سابقه لحاظ نمیگردد!

اگر برای یک فرد در لیست بیمه شرکتی ۳۰ روز محاسبه و در شرکت دیگری ۲۰ روز لیست بیمه ارسال شود و مجموع مبالغ هم از سقف بیمه بیشتر نباشد آیا با توجه به اینکه مجموع روزها بیشتر از یک ماه است، 50 روز سابقه محاسبه می‌شود؟ و یا مجموع مبالغ ارسال شده در ۲ شرکت برای بازنشستگی محاسبه می‌گردد؟

پاسخ روشن است و باید بگویم که هر ماه نهایتا 31 روز سابقه (با توجه به ماه مربوطه) در سازمان تامین اجتماعی محاسبه می‌گردد. بنابراین 50 روز سابقه در یک ماه معنایی نداشته و سابقه بیشتری نصیب شما نخواهد شما و اما در مورد قسمت دوم سوال باید بگویم پرداخت از دو یا چند کارگاه تا سقف حق بیمه مقرر فقط در میزان خدمات و مزایای دریافتی تاثیر گذار است.

مزایای پرداخت حق بیمه در دو کارگاه چیست؟

صفحه اصلی

دوره آموزشی قانون کار و تامین اجتماعی

حمید عبدالوند

متخصص حوزه تامین اجتماعی و مالیات - برگزار کننده دوره‌های آموزشی تامین اجتماعی - آماده پاسخگویی رایگان به سوالات کاربران محترم

‫78 دیدگاه ها

 1. سلام.بنده مدت ۳۰سال در باشگاه بدنسازی پیش برادرم بعنوان دفتردارونظافت چی مشغول به کاربوده و درحال حاظربدون هیچ دلیلی اخراج کرده وبعدازیکسال که شکایت کردم تازه میگن کارگاه خانوادگی هسته و چیزی تعلق نمی گیره.درصورتی که مدت ۵سال هم قرارداد رسمی اداره کار دارم با ایشون .راهنمایی کنین

  1. سلام
   همانطور که خودتان فرمودید در کارگاه برادرتان مشغول به کار بودید لذا مشمول قانون کار هستید و صرفا کارگاههایی که خویشاوندان نسبی درجه 1 از طبقه اول در آن مشغول به کار باشند (مثلا به کارفرمایی پدر یا مادر) مشمول ماده 188 قانون کار و کارگاه خانوادگی هستند.
   شما همچنین جهت اطلاعات تکمیلی میتوانید پست زیر را مطالعه کنید.
   https://www.kar-tamin.ir/%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%af%da%af%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f

 2. سلام وعرض ادب ،ممنون از راهنمائیهای خوبتان.
  اگر در کارگاهی همسر گارفرما وبرادر همسرو برادر کارفرما مشغول کار باشند وسختی کار نیز به آنها تعلق میگیرد آیا همسرکارفرما می تواند تقاضای بازنشستگی 20 سال سختی کارکند

  1. سلام
   زمانی که کارگاه از حالت خانوادگی خارج میشود مثل الان, کلیه قوانینی که برای اشخاص عادی در موضوع بیمه قابل استفاده است برای ایشان نیز قابل استفاده است و تفاوتی از این حیث ندارند.

 3. باسلام و احترام
  بنده به مدت 15 سال هست که از دو جا حق بیمه پرداخت میکنم یعنی دو جا شاغل هستم الان به مدت 10 ماه هست که بیمه سوم هم دارم واریز میکنم با شرایط موجود اگر تا زمان بازنشستگی 3 بیمه ای باشم (که هر سه بیمه نیز حداقل میزان یعنی همان هفت ساعت و بیست دقیقه کاری در نظر گرفته شده) حقوق و مزایای اینجانب(بدلیل پرداخت حق بیمه بیشتر) زمان بازنشستگی بیشتر خواهد بود ؟
  سپاسگزارم

  1. سلام دقت داشته باشید در هر حال هر روز را تامین اجتماعی یک روز سابقه محاسبه میکند فارغ از اینکه از یک , دو یا سه جا بیمه رد کنید.
   تنها مزیت این کار این است که مزد های این سه محل با هم جمع میشود و در زمان بازنشستگی (دو سال آخر) مبنای پرداخت سازمان تامین اجتماعی قرار میگیرد آن هم تا جایی که سقف را رد نکند.

   1. سلام
    در حال حاضر تامیین اجتماعی مجموع حقوق ٢ سال اخر در چند کارگاه را قبول ندارد هر کارگاه را مستقلا بر اساس سابقه همان کارگاه بازنشسته کرده و مستمعری‌ها را با هم جمع می‌کند

    1. در صورتی که سابقه ها برابر باشد جمع مزد ها لحاظ میشه و در ثورتی که سابقه ها متغیر باشن مثلا یکی ده روز در ماه یکی ۳۰ روز در ماه فرمایش شما صحیح میباشد

 4. سلام من تا زمان بازنشستگگی 5 سال دیگه دارم اگه الان در کارگاه دیگری مشغول بکار بشوم وحقوق ومزایا بگیرم این بیمه در زمان بازنشستگی بدردم میخوره

  1. سلام، بله حتما
   میانگین مزد دریافتی شما در دو سال آخر مبنای پرداخت حقوق بازنشستگی شما خواهد شد

 5. سلام . من در ماههای اخر خدمت هستم . در حال حاضر از سه کارگاه بیمه رد میکنم . ایا در زمان بازنشستگی مجموع هر سه کارگاه را محاسبه میکنند . و اگر اینطور نیست کدام مبلغ را محاسبه اصلی قرار میدهند . چون یکی از پرداختی های من معادل ۹ میلیون است و دو پرداخت دیگر ۴۸00 هستند . لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. سلام
   از لحاظ میزان مزد میانگین پرداخنی دو سال اخر قبل ا بازنشستگی ملاک عمل خواهد بود. اما دقت کنید در صورت تغییر غیر متعارف در دو سال اخر سازمان تامین اجتماعی سالهای بیشتری برای میانگین گرفتن به عقب بر میگردد.

   1. سلام
    آیا تامین اجتماعی پرداختی ها را نسبت به سال های حضور در هر کارگاه نمی سنجد ؟ مثلا همین دوست عزیز چنانچه در کارگاه اول که 9 میلیون میگیرد 5 سال و در کارگاه دوم که 4/800 میگیرد 30 سال و کارگاه سوم 10 سال سابقه پرداخت دارد آیا متوسط این 3 پرداختی در هر ماه ملاک است و یا تنها پرداختی های صورت گرفته در دوسال آخر و بر اساس سال های حضور در هر کارگاه ؟؟ و اگر کسی فرضا در سال های قبل همزمان در چند کارگاه حضور و حق بیمه پرداخت نموده و اکنون و در 2 سال آخر تنها در یک کارگاه حضور دارد تکلیف آن همه اضافه واریزی به تامین اجتماعی چه می شود ؟

    1. سلام در هر حال تامین اجتماعی در اینصورت به سالهای قبل رجوعی نمیکند و فقط همان دو سال آخر را محاسبه میکند. البته در بودجه سال 1401 صحبت از میانگین گیری 3 سال آخر نیز مطرح است

 6. سلام من در کارخانه ای کارمیکنم که برای فروردین ماه از روزی که سرکارمی آییم بیمه رد میکنند یعنی اگر از پنجم ماه سرکاربرویم 5روز اول را محاسبه نمیکنند وبیمه نداریم میخواستم بدونم چرا تامین اجتماعی به این موارد گیر نمیدهد وچون الان اونجا دارم کارمیکنم چه راهی پیشنهاد میکنید برایاینکارشون

  1. سلام بطور کلی تامین اجتماعی وظیفه ای برای این کار ندارد تنها در صورتی که بازرس تامین اجتماعی شما را در کارگاه مشاهده کند بیمه رد میشود.
   در خصوص تعطیلی 5 روز اول باید بیمه رد کنند
   اگر رد نشود با مراجعهب ه اداره کار در این خصوص رای صادر میشود

 7. سلام من کارمند اداره دولتی هستم و با سابقه 15 سال خدمت و میخواهم با 20 سال بازنشسته شوم .خانم بوده و حقوق 6 میلیونی دارم.ایا می تونم از الان یک کارگاه پیدا کنکم برای ریختن بیمه ؟

  1. سلام بطور کلی تامین اجتماعی میانگین حق بیمه دو سال اخر را ملاک عمل قرار میدهد مگر اینکه جهشش غیر معمولی در پرداختی دو سال اخر مشاهده کند

 8. سلام این که میفرمایید دو سال اخر مبنای بازنشستگی است یعنی 28 سال قبل از آن پرداختی بیمه هرچی باشه فرقی نداره؟

  1. سلام
   درسته،
   تنها در صورتی که در دو سال آخر نسبت به سال‌های قبل جهش قابل توجهی در بیمه پردازی انجام شده باشه تامین اجتماعی سال‌های بیشتری به عقب بر میگرده

 9. سلام.در صورتی که بیمه کارگاه باشم میتوانم بیمه رانندگان هم باشم؟

  1. سلام در قانون تامین اجتماعی میتوان از سه کد کارگاه مختلف حق بیمه رد کرد

 10. با سلام
  من در دو کارگاه هم زمان 20 سال سابقه کار دارم و در هردو کارگاه به صورت جدا گانه به مدت 5 سال سقف بیمه پرداخت میشده است اکنون در صورت بازنشستگی با همین 20 سال سابقه میزان حقوق دریافتی من چقدر خواهد بود با تشکر

  1. سلام طبق قانون تامين اجتماعي
   در صورت پرداخت از دو یا سه کارگاه فقط یک سابقه لحاظ میشه
   اما میزان مزد ها با هم جمع میشه ولی در هر حال نمیتونه از سقف بیمه تجاوز بکنه

 11. سلام
  من طی سالهای ۹۴ و ۹۵ در دو کارگاه مشغول به کار بودم.ولی بعد از آن در یک کارگاه مشغول بودم.آیا آن دوسال که حق بیمه دوبار واریز شده برای من مزیتی دارد؟

  1. سلام اگر منتهی به دو سال آخر بازنشستگی شما نبوده اند عملا فایده ای جز رزومه کاری برای شما نخواهد داشت

 12. باسلام من روزهای آخر بازنشستگیم هست در سال 1399 در دو کارگاه کار کرد ه ام و در هردو جا بیمه رد شده است.آیا در سال 1399مجموع حقوق دو کارگاه برایم در نظر گرفته میشود برای محاسبه حقوق بازنشستگی یا حهش بحساب آمده و 5 سال آخر ملاک محاسبه حقوق بازنشستگی خواهد شد لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام اساسا طبق قانون باید جمع دو سال اخیر پرداختی ها محاسبه بشه اما همونطور که خودتون گفتید اگر جهش داشته باشه تامین اجتماعی تا 5 سال یا حتی بیشتر هم به عقب بر میگرده که در اونصورت تنها راه حل گرفتن رای از دیوان هست.
   در صورت نیاز به یک لایحه مستدل و قانونی میتوانید از تیم کارشناسی ما جهت تنظیم لایحه غیر حضوری کمک بگیرید.

  2. باسلام وسپاس بابت توضیحات مفید شما ؛ واقعاً اینکار سازمان تامین اجتماعی یک شیادی ودزدی بزرگ بوده که توسط سایر شیادها و دزدان پشتیبانی میگردد!واقعاً مضحکه شما در دوجای مختلف برای دوکارفرمای جدا ازهم زحمت میکشید و ازدستمزد حقوق ماهانه شما درصدپرداختی سهم بیمه شده کسر و به سازمان پرداخت میگردد اما چون مثلاً از زمان ۱۵سال سابقه تا ۲۵سال سابقه این اتفاق افتاده در نتیجه زمان بازنشستگی بخاطر مشغول بودن دریک کارگاه سازمان کلاهبرداری نموده و همه حق و حقوق یک کارگاه شما رو میخوره و هیچ قانونی درحمایت پولهای پرداختی شما طی آن سالیان وجود نداره!!شغلهای دفتری که کمتر مورد حادثه از کارافتادگی و خسارت میشوند درواقع یک پول مفت از حقوقشان هرماه سازمان تامین اجتماعی میدزده! هرچند که اگر غیر ازین بود باید به قوانین کشور شک کرد! تو کشوری که اگر دزد وارد خونه شما بشه و برای دستگیری دزد اونو کتک بزنی باید بهش دیه پرداخت کنی!! احقاق حق فقط یک سراب خواهد بود

 13. سلام بنده تقریبا28سال سابقه دارم با 60سال سن اگر الان در دو کارگاه حق بیمه پرداخت کنم به مشکلی بر نمی‌خورم لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون

 14. سلام بنده تقریبا28سال سابقه دارم با 60سال سن اگر الان در دو کارگاه حق بیمه پرداخت کنم به مشکلی بر نمی‌خورم لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون

 15. سلام و وقت بخیر من در شهریور ماه در یک شرکت شش روز و چند روز بعد در یک شرکت دیگر مشغول به کار شدم شرکت اولی شش روز و شرکت دوم سی و یک روز بیمه مرا واریز کردن آیا مشکلی پیش میاد یا نه ممنون

  1. سلام
   نگران نباشید مشکلی وجود نداره
   در قانون تامين اجتماعي تا سه کارگاه همزمان، امکان واریز حق بیمه وجود دارد

 16. سلام.وقت بخیر. لطفا مزایای پردتخت حق بیمه در دو کارگاه را نام ببرید.ممنون

  1. سلام
   بطور کلی پرداخت حق بیمه در دو کارگاه در زمان باز پرداخت های سازمان تامین اجتماعی کاربرد دارد و جمع پرداختی های در کارگاه های مختلف ملاک پرداخت به بیمه پرداز قرار می‌گیرد.
   مثل بیمه بیکاری
   بازنشستگی
   مستمري بازماندگان
   غرامت دستمزد و….

 17. در مورد پرداخت بیمه از دو کارگاه اگر یکی از این دو حداقل و دیگری حداکثر (۷ برابر) را واریز کند مشکلی برای من یا هر یک از شرکت ها پیش می‌آید؟

  1. سلام خیر هیچ مشکلی بوجود نمی آید
   منتهی مد نظر داشته باشید پرداختی بالاتر از حداکثر در زمان بازپرداخت به شما ملاک عمل قرار نخواهد گرفت

 18. من الان 14سال سابقه بیمه دارم منتهاسابقه اصلی 14سال هستش ازارومیه باشغل حسابدار ردشده سابقه دوم 7سال هست ازبوشهربعنوان مدیرعامل ردشده که این 7سال بصورت همزمان بوده یعنی برای ماههای 30و31و29روزهمزمان بوده این توآینده منظورم دوسال کارم به مشکل برنمیخورم ممنون ازراهنماییتون

  1. سلام
   با توجه به بعد مسافت تامین اجتماعی می‌تواند طبق دستورالعمل ۵۳۳ حق بیمه شما در کارگاه دوم را ملغی کند….

   1. سلام به نظرتون من بیمه ارسالی ازبوشهرروکنسل کنم یابذارم 5سال اتمام کارکردم کنسلش کنم راهکارش چیست

     1. من الان 14سال سابقه بیمه دارم منتهاسابقه اصلی 14سال هستش ازارومیه باشغل حسابدار ردشده سابقه دوم 7سال هست ازبوشهربعنوان مدیرعامل ردشده که این 7سال بصورت همزمان بوده یعنی برای ماههای 30و31و29روزهمزمان بوده این توآینده منظورم دوسال کارم به مشکل برنمیخورم ممنون ازراهنماییتون
      نوشتیدکه یکی ازبیمه ها روتامین اجتماعی بخاطر بعدمسافت میتونه ملغی کنه چون بنده توشرکت بوشهر مدیرعامل هستم وماهانه 5روزازشرکت ارومیه مرخصی میگیرم اماهردوشرکت بیمه منوکامل ردمیکنه الان راهکارچیه هرکدومو15روزش کنم یابیمه بوشهری روکنسل کنم یابذارم دوسال مونده به بازنشستگی یکی ازبیمه هاروکنسل کنم یاهمینجوری فعلاادامه بدم ممنون

     2. ببینید اگر در کارگاه بوشهر هم حضور پیدا می‌کنید فعلا برای استفاده از غرامت احتمالی حوادث و … ملغی نکنید و پیشنهاد میشه به تعداد روزهایی که حضور پیدا می‌کنید در بوشهر بیمه رد بشه

 19. سلام
  من ۷ ۸ سال پیش در شرکتی پاره وقت کار میکردم و بیمه هایی که برام رد شده ماهانه ۱۹ تا ۲۲ روز است.
  راهی هست هزینه این روزها رو پرداخت کنم ماه های آن سال ها ۳۰ و ۳۱ روزه بشن؟
  ممنون

  1. سلام
   نه متاسفانه
   همانطور که خودتان گفتید پاره وقت کار کردید اگر تمام وقت کار میکردید میشد کاری کرد

   1. سلام
    قرارداد تمام وقت داشتم ولی دانشجو بودم در ماه های اول سال همه بیمه هایم کامل ریخته شده (چون مرخصی حساب شده) در ماه های انتهایی سال چون دیگر مرخصی نداشتم غیبت محاسبه شده و بیمه ها ۱۹ روز و ۲۰ روز و فلان رد شده.
    راهی برای اصلاح آن ماه ها نیست؟

    1. سلام همانطور که خودتون فرمودید چون دانشجو بودید و حضور واقعی در محل کارگاه هم نداشته اید لذا امکان اصلاح وجود ندارد
     بطور کلی این پروسه در تامین اجتماعی برای اشخاصي که ۳۰ روزه بودند و کارفرما تخلف کرده مثلا ۲۰ روزه رد کرده، هم بر فرض اثبات در اداره کار امری نفس گیر و سخت هست و تامين اجتماعي معمولا زیر بار نمیره

 20. با سلام و خداقوت
  بنده شاغل هستم و قبل از رفتن بخدمت سربازی دارای سابقه کاری هستم و به همین دلیل دوران دو سال خدمت سربازی توسط تامین اجتماعی بدون پرداخت حق بیمه به سوابقم اضافه شد.
  در ایام سربازی نیز در همان کارگاه و یک کارگاه دیگر با یک کد بیمه دیگر که بنام خودمم هست برایم بیمه رد شده است و تامین اجتماعی می گوید بیمه های حین سربازی و قبل از که یک کد بیمه دیگر دارند بایستی حذف شوند و چنانچه حذف شوند سابقه سربازی نیز حذف و مجددا بایستی با پرداخت هزینه بیمه آنرا برایم منظور کنند.
  و همچنین عنوان میدارند چون این لیست ها قبل از مکانیزه بوده و ناشی از فرم 6 و 3.1 است و با یک کد بیمه دیگر است چنانچه مدارک مربوطه پرداخت بیمه این ایام را ارایه نکنم آنها حذف خواهد کرد.
  سوابق مربوط به کد بیمه دیگر مربوط سال 1368 هستند و بنده هیچ مدرکی در دست ندارم اما افرادی که مالک آن کارگاه هستند الآن در قید حیات هستند و می توانند شاهدت بدهند اما باز مورد پذیرش تامین اجتماعی نیست.
  یعنی علاوه بر پرداخت هزینه بیمه ایام سربازی و حدود 9 ماه از سوابق پرداخت شده اینجانب حذف خواهند شد.
  لطفا بفرمایید برای چلوگیری از این اقدام چکار کنم. با تشکر فراوان

 21. سلام
  پدر بنده 19 سال و 6 ماه به عنوان جوشکار در کارخانه کار کرده و مابقی بیمه خود را تا 31 سال در مشاغل عادی کار کرده و الان حدود 15 سال است که بازنشسته است و حداقل حقوق یعنی 4200000 دریافت میکند با توجه به اینکه 19 سال و 6 ماه اول سابقه ایشان به صورت سخت و زیان آور بوده است آیا امکان اعتراض به حقوق ناچیز ایشان و افزایش آن است؟

  1. سلام
   خیر مشاغل سخت و زیان اور از باب میزان سابقه 1.5 برابر محاسبه میشوند نه دستمزد

 22. سلام من در کارخانه ای با شغل سخت و زیان اور کار میکنم و سال 20 ام هستم اگر در شرکتی که خود دارم و عضو ههیت مدیره هستم حق بیمه واریز کنم میزان حقوق بنده افزایش میابد

  1. سلام
   در هر حال ملاک محاسبه مستمری دو سال اخر حق بیمه میباشد. اما حتما دقت داشته باشید جهش یکباره مبلغ بیمه پردازی در دو سال اخر رو بیمه به راحتی نخواهد پذیرفت

   1. سلام شما میفرمایید محاسبه مستمری فقط 2 سال اخر خدمت ملاک قرارمیگیرد پس کسی که صرفا جهت بازنشستگی میخاهد اقدام کند : فقط 2 سال اخر را از 2 یاچند کارگاه بیمه رد کند ونیازی نیست که سالهای بیشتری را به تامین اجتماعی پول پرداخت کند

    1. سلام منظورم را اشتباه متوجه شدبد، باید بیمه را ۳۰ سال پرداخت کنید اما مبلغ ریالی که زمان بازنشستگی به شما پرداخت میشه ملاک میانگین دو سال اخرتون هست

 23. با سلام
  بنده کارمند دولت هستم و قصد دارم جهت افزایش حقوق بازنشستگی، از کارگاه دوم هم بیمه واریز کنم. بنظر شما زمان واریز حق بیمه از کارگاه دوم را فقط دوسال آخر انجام بدهم یا اینکه زودتر شروع کنم؟

  1. سلام همانطور که قبلا هم در پست های متعدد گفتیم ، این کار رو زودتر شروع کنید
   سازمان تامین اجتماعی جهش های یکباره در میزان بیمه پردازی صرفا در دو سال آخر رو قبول نداشته و سال‌های بیشتری برای میانگین گیری به عقب بر میگرده، پس این کار رو زودتر شروع کنید

 24. باسلام
  بنده با 28 ونیم سال سابقه در کارگاهی مشغول بکار می باشم قصد دارم در یکی از شرکتهای ساختمانی بصورت نیمه وقت مشغول بکار شوم سئوال بنده این است آیا در کارگاه دوم بیمه شوم یا نه؟ ( حقوق بنده در کارگاه اول به سقف نرسیده است) ضمنا در موقع بازنشستگی مشکل خاصی برایم پیش نمی آید؟ ممنون از پاسخگویی کارشناس محترم

  1. سلام
   شما امکان بیمه پردازی در سه کارگاه را همزمان دارید و در زمان بازنشستگی مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

 25. سلام
  فرض کنید 2 نفر با حقوق مشابه : 30 سال سابقه در کارگاه اول دارند. ولی
  نفراول 15 سال سابقه در کارگاه دوم دارد
  و نفر دوم 5 سال سابقه از کارگاه دوم با حقوق مشابه 5 سال اخر نفر اول در کارگاه دوم دارد
  حالا حقوق بازنشستکی نفر اول با نفر دوم برابراست یا خیر ؟

 26. با سلام و ادب
  بنده طی 2 سال گذشته در 2 کارگاه بصورت تمام وقت بیمه پردازی کرده ام در یک کارگاه در هر سال سقف بیمه را پرداخت کرده ام و در کارگاه دیگر تقریبا نصف سقف دستمزد بوده است . الان مطابق گفته شما میانگین 2 سال آخر من باید حداقل به اندازه سقف بیمه پردازی یعنی حدود 18.5 میلیون تومان باشه درسته ؟
  ولی براساس محاسباتی که سایت تامین اجتماعی انجام میده میانگین دستمزد دوسال آخر را در حدود 12 میلیون نشون میده علت این مشکل کجاست . ؟
  ضمن اینکه از هرکسی سوال کردم پاسخ های متفاوت گرفتم – حتی کارشناس یکی از شعب اعلام کرد که وقتی در دوسال آخر 2 جا بیمه رد بشه مطابق ماده 34 قانون میانگین گیری میکنن و حقوق کمتر از میزان سقف می شود ….

  1. سلام بله درست میفرمائید.
   در صورت این اقدام میتوانید با یک شکایت فنی از سازمان به دیوان عدالت اداری حق خود را باز پس بگیرید.خیلی به اظهار نظر شفاهی کارکنان توجهی نکنید.

   1. ممنون از پاسخ شما
    مشکل اینه که حتما باید امسال بازنشسته بشم و به سال ۤآینده نخوره(بخاطر قانون جدید )
    از طرفی بخاطر سنم تا اول بهمن نمیتونم درخواست بدم تا درصورت اشکال سیستم بتونم شکایت تنظیم کنم . به نظرتون چه راه حلی بهینه ای میتونه وجود داشته باشه ؟

    1. سلام نگران نباشید، طرح افزایش دو سال به سن بازنشستگی فعلا منتفی شده است

     1. ایا کسی میشناسید که بتونه دقیقا مبلغ مستمری را مطابق قانون محاسبه کنه یا مطابق الگوریتم سایت بدونه که چطوری دارخ محاسبه میشه ؟

 27. با سلام
  بنده به منظور انجام خدمت سربازی از سوی مرکز نخبگان نیروهای مسلح (به عنوان سرباز نخبه) به وزارت نیرو معرفی شدم. به منظور حمایت از سرباز نخبگان، این مرکز برای کلیه سرباز نخبگان نامه عدم منع استخدام به منظور بکارگیری سرباز حین خدمت (بعد از انجام دوره آموزشی) صادر می نماید.
  قبل از انجام خدمت بیمه من بطور کامل رد شده است ولی با شروع خدمت، شرکتی که در آن کار میکنم به بهانه “ایجاد مشکل و منع قانونی” حاضر به همکاری در زمینه پرداخت حق بیمه بنده نیست.
  آیا واقعا و با وجود صدور نامه عدم منع استخدام از سوی مرکز نخبگان نیروهای مسلح، منع قانونی برای شرکت فعلی اینجانب به منظور پرداخت حق بیمه بنده در زمان انجام دوره خدمت اینجانب به وجود میآید؟
  آیا بند قانونی در زمینه حمایت از سرباز نخبگان وجود دارد یا خیر؟

  1. سلام خیر قانونی در این خصوص وجود ندارد، مگر اینکه آیین نامه استخدامي خاصی دستگاه مربوطه داشته باشد که امتیازاتی برای شما در نظر گرفته باشند.
   اگر مشمول مواد ۲۴ قانون سپاه یا ۳۷ قانون ارتش نباشید شما مشمول قانون کار هستید و باید حق بیمه برای شما منظور بشود.

 28. با سلام و احترام
  بنده به مدت 6 سال در 2 کارگاه حق بیمه پرداخت نموده ام .آیا این 6 سال تاثیری در حقوق بازنشستکی ام دارد یا حتما پرداخت حق بیمه در دو کارگاه باید به دو سال آخر خدمت منتهی شود. البته بنده هنوز 20 سال بیمه دارم .
  سوال دیگری:
  بنده در محل خدمت کنونی ام 14 سال بیمه دارم و با احتساب بیمه کل کارگاههایی که مشغول بوده ام 20 سال می شود . در چند سالگی و با چند سال بیمه بازنشسته می شوم. با تشکر

  1. سلام ملاک عمل برای بازنشستگی دو سال آخر می‌باشد که البته در بودجه سال ۱۴۰۱ صحبت از سه سال آخر در میان هست

 29. باسلام

  در خصوص بیمه 2 کارگاهی در موعد بازنشستگی درخواست را از کدام کارگاه باید انجام بدیم ؟
  من یک کارگاهم در محل سکونت هست ویک کارگاه دیگر در شهر دیگر . الان میخوام برم درخوست بازنشستگی بدم میگن باید بصورت غیرحضوری انجام بدی . وقتی میرم توی سایت برای ثبت درخواست آخرین بیمه پردازی را در شعبه غیرمحل سکونت نشون میده …
  حالا سوالم اینه که آیا فرآیند انجام بازنشستگی من از کدوم شعبه پیگیری خواهد شد ؟

  1. سلام تفاوتی نخواهد داشت در هر حال میانگین دو سال آخر بیمه پردازی شما در سوابق کشوری شما برای شعبه مشخص هست و لحاظ میشه

 30. سلام بنده دو تا کار دفتری دارم. یکی تمام وقت و یکی نیمه وقت. کارگاه تمام وقت بیمه بنده را کامل ۳۰ روزه پرداخت می کند و کارگاه دوم که نیمه وقت است بیمه برای بنده ۱۴ روز می‌ریزد. در ضمن حقوق کار تمام وقت بنده پنج میلیون و حقوق نیمه وقت بنده سه و نیم میلیون تومان است. لذا سوال بنده این است که آیا در زمان بازنشستگی و یا در زمانی که به هر دلیل بیمه ام قطع بشود آیا از مزایای دو تا بیمه ای که رد شده میتوانم استفاده بکنم یا اصلا کلا ریختن بیمه نیمه وقت تاثیر دارد یا نه؟ اگر تاثیر مثبت دارد. آیا امکان دارد قانون عوض بشود و حق بیمه من باطل شود یا نه. ممنون از راهنماییتون

  1. سلام امکان تغییر قانون در هر لحظه ممکن است
   اما در حال حاضر بعد بنظر میرسه
   در خصوص سوال شما ، در زمان دریافت مستمري یا بیمه بیکاری یا…. جمع ریالی حق بیمه هر دو کارگاه ملاک محاسبه خواهد بود

   1. یعنی پنج میلیون با سه و نیم میلیون با هم جمع خواهد شد و ملاک حقوق بنده خواهد بود؟

    1. بله، طی فرمولهای خاصی که هست هر دو مزد جمع و ملاک پرداخت خواهند بود

 31. سلام بنده دو تا کار دفتری دارم. یکی تمام وقت در شهر زنجان و یکی نیمه وقت و دور کاری در شهر تهران. کارگاه تمام وقت در بیمه بنده را کامل ۳۰ روزه پرداخت می کند و کارگاه دوم که نیمه وقت است بیمه برای بنده ۱۴ روز می‌ریزد. در ضمن حقوق کار تمام وقت بنده پنج میلیون و حقوق نیمه وقت بنده سه و نیم میلیون تومان است. لذا سوال بنده این است که آیا در زمان بازنشستگی و یا در زمانی که به هر دلیل بیمه ام قطع بشود آیا از مزایای دو تا بیمه ای که رد شده میتوانم استفاده بکنم یا اصلا کلا ریختن بیمه نیمه وقت تاثیر دارد یا نه؟ اگر تاثیر مثبت دارد. آیا امکان دارد قانون عوض بشود و حق بیمه من باطل شود یا نه. ممنون از راهنماییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا